Informacje dla kandydatów przygotowujących się
do Sakramentu Bierzmowania w roku szkolnym 2013/2014.
Uczniowie klas II Gimnazjum:
O przystąpieniu do przygotowania do Bierzmowania świadczą złożone deklaracje z podpisem rodziców i kandydatów.
Wszyscy posiadają indeksy, które świadczą o obecności na różnych nabożeństwach liturgicznych.
Ponadto kandydaci uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych.
Wypełniony podpisami indeks należy zwrócić księdzu opiekunowi pod koniec roku szkolnego (w czerwcu 2014 r.)
Uczniowie klas III Gimnazjum:
Podstawowe informacje
dotyczące przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w 2014 r.
1) Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Umacnia w człowieku wiarę, aby ją mężnie wyznawał i postępował według jej zasad.
2) Bierzmowanie odbędzie się 07.06.2014 r. o godz. 18.00 w kościele Świętego Ducha. Sakramentu udzieli ks. Biskup Alojzy Orszulik.
3) Wszyscy kandydaci do bierzmowania wybierają sobie imię świętego/świętej lub błogosławionego/błogosławionej. Niech będzie to osoba w miarę znana, a imię nie wzbudzające zakłopotania. Konieczna znajomość krótkiego życiorysu.
4) Wymagania dla świadków do bierzmowania: najlepiej gdy będzie to ktoś spośród rodziców chrzestnych, w innym przypadku osoba ciesząca się dobrą opinią i autorytetem, jest katolikiem, bierzmowanym i przyjęła już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; jest wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej.
5) Składka od osoby na pamiątki i wystrój kościoła wynosi 50 zł. Wpłata podczas egzaminu.
6) Terminy egzaminów dla kandydatów do bierzmowania (salka w domu parafialnym):
– grupa ks. Witolda – 21.05.2014 (środa), godz. 16.30
– grupa p. Maryli Białas – 22.05.2014 (czwartek), godz. 16.30
– grupa p. Marty Borchard – 24.05.2014 (sobota), godz. 9.00
– grupa p. Marty Gajda – 24.05.2014 (sobota), godz. 11.00
– grupa p. Aleksandry Jagnus – 24.05.2014 (sobota), godz. 13.00
7) Na egzamin zapraszam bardzo serdecznie jednego z rodziców kandydata!!!
8) Kandydaci do Bierzmowania przygotowują:
– wypełniony czerwony katechizm
– indeks z podpisami wraz z oceną z ostatniego semestru!!!
– bardzo dobrze wyuczone odpowiedzi na przygotowane pytania.
Pytania na egzamin dla kandydatów do Bierzmowania 2014.
Znajomość modlitw:
1-A) Wyznanie wiary!!! Główne prawdy wiary.
2-A) Cnoty teologiczne (boskie).
3-A) Cnoty kardynalne (główne).
4-A) Siedem grzechów głównych.
5-A) Przykazania kościelne.
6-A) Przykazania Boże (Dekalog).
7-A) Sakramenty święte.
8-A) Warunki sakramentu pokuty.
Podstawowe wiadomości:
1-B) Kim jest Bóg i co oznacza imię „Jahwe”?
2-B) Co to jest Boże Objawienie?
3-B) Kim jest człowiek i jaki jest plan Boga wobec człowieka?
4-B) Co to jest Pismo św.?
5-B) Co to znaczy, że Pismo św. jest natchnione?
6-B) Co nazywamy grzechem śmiertelnym?
7-B) Jaka jest różnica między grzechem śmiertelnym a powszechnym?
8-B) Dlaczego grzech jest największym nieszczęściem człowieka?
9-B) Co to jest sakrament pokuty i pojednania?
10-B) Kiedy i jakimi słowami ustanowił Pan Jezus sakrament pokuty i pojednania?
11-B) Kim jest Jezus Chrystus?
12-B) Dlaczego Jezusa nazywamy Zbawicielem?
13-B) Co to jest niebo, piekło i czyściec?
14-B) Co to jest Kościół i kto go założył?
15-B) Co jest celem i zadaniem Kościoła?
16-B) Co to jest sobór powszechny?
17-B) Jakie mamy rodzaje łaski i co one oznaczają?
18-B) Co to są sakramenty?
19-B) W czym człowiek jest podobny do Boga?
20-B) Co jest celem ludzkiego życia?
21-B) Czym jest modlitwa?
22-B) Co to znaczy wierzyć?
23-B) Dlaczego powinniśmy wierzyć w Boga i co nam daje wiara?
24-B) Co sprawia Duch Święty swoją obecnością w nas i wśród nas?
25-B) Kiedy Duch Święty zstąpił na Apostołów?
Wiadomości obowiązkowe dla każdego:
1-C) Kim jest Duch Święty?
2-C) Jakie są dary Ducha Świętego?
3-C) Co to jest bierzmowanie?
4-C) Do czego Cię zobowiązuje przyjęcie bierzmowania?
5-C) Dlaczego chcę przystąpić do sakramentu bierzmowania?
6-C) Co wiesz o swoim patronie do bierzmowania i dlaczego Go wybrał(aś)eś?
7-C) Tekst prośby kandydata do bierzmowania (str. 120).
8-C) Znajomość dialogu z biskupem podczas bierzmowania (str. 122).
UWAGA!!!
Podczas egzaminu każdy kandydat otrzyma od 3 do 5 pytań. Jedno pytanie ze znajomości modlitw, drugie z wiadomości obowiązkowych dla każdego oraz trzecie lub czwarte lub piąte wylosowane przez siebie z wiadomości podstawowych. Oczywiście, ilość zadanych pytań z każdego działu, będzie zależała od wiedzy i przygotowania zdającego :-) POWODZENIA :-)
Kandydaci posiadają indeksy, w które wpisują poszczególne tematy spotkań w grupach. Obecność na katechezie podpisuje animator.
Ponadto kandydaci uczestniczą w spowiedziach raz w miesiącu, w wybranym przez siebie dniu, a także w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych.
Wszyscy kandydaci posiadają również katechizm z tematami poszczególnych spotkań w grupach. Tam również każdy osobiście, pisemnie wypełnia zaznaczone miejsca fragmentami z Pisma św.
Terminy spotkań są uzgadniane na bieżąco z animatorem.
Lista kandydatów w poszczególnych grupach:
Animator: p. Marta Borchard
Termin i miejsce: piątek - 7 godzina lekcyjna – Gim. nr 2
1. Szymon Aniszewski, Gim. nr 2, III B
2. Mateusz Bogus, Gim. nr 2, III A
3. Karolina Dudkiewicz, Gim. nr 2, III A
4. Natalia Głowacka, Gim. nr 2, III A
5. Paulina Gołębiewska, Gim. nr 2, III A
6. Klaudia Kaźmierczyk, Gim. nr 2, III B
7. Dagmara Kopeć, Gim. nr 2, III C
8. Klaudia Kwiatkowska, Gim. nr 2, III C
9. Cezary Palewicz, Gim. nr 2, III B
10. Natalia Szczepańska, Gim. nr 2, III A
11. Anna Walczak, Gim. nr 2, III A
12. Anna Walędziak, Gim. nr 2, III B
13. Joanna Wieteska, Gim. nr 2, III A
14. Paula Zachacz, Gim. nr 2, III A
15. Julia Zawadzka, Gim. nr 2, III A
16. Paulina Ziarnik, Gim. nr 2, III A
Animator: Marta Gajda
Termin i miejsce: niedziela po Mszy św. o godz. 10.00 – Salka parafialna
Najbliższe spotkanie
1. Paulina Bajak, Popów, III A
2. Aleksandra Bończewska, Gim. nr 2, III B
3. Dominika Chlebna, Gim. nr 2, III D
4. Oliwia Gołaszewska, Gim. nr 2, III C
5. Dominika Gołaszewska, Gim. nr 2, III C
6. Karolina Kapuścińska, Popów, III A
7. Agata Kunikowska, Gim. nr 2, III D
8. Monika Lenart, Popów, III A
9. Patrycja Reczulska, Popów, III A
10. Paulina Stelmaszczyk, Gim. nr 2, III B
11. Natalia Stępniewska, Gim. nr 2, III A
12. Ewelina Strugińska, Popów, III A
13. Damian Wawrzyńczak, Popów, III A
14. Sabina Wilkoszewska, Gim. nr 2, III B
15. Aleksandra Wolińska, Gim. nr 2, III B
16. Magdalena Wróbel, Popów, III A
17. Mateusz Zwierzchowski, Pijarskie
Animator: Aleksandra Jagnus
Termin i miejsce: niedziela o godz. 17.00 – Salka parafialna
Najbliższe spotkania: 01.12; 15.12; 16.02; 02.03; 16.03; 30.03; 13.04
1. Daniel Bogusz, Popów, III A
2. Sylwester Domińczak, Popów, III A
3. Anna Jaworek, Pijarskie, III
4. Łukasz Kapuściński, Popów, III A
5. Magdalena Kaźmierska, Popów, III A
6. Karolina Kołaczyk, Popów, III A
7. Patryk Kołucki, Popów, III A
8. Paweł Milczarek, Popów, III A
9. Piotr Płacheta, Popów, III C
10. Dagna Rondoś, Gim. nr 2, III B
11. Dominika Rosiak, Gim. nr 2, III C
12. Karina Siewierska, Pijarskie, III
13. Natalia Stramik, Gim. nr 2, III B
14. Tomasz Szymajda, Popów, III A
15. Weronika Wielemborek, Gim. nr 2, III D
16. Karolina Wieteska, Gim. nr 2, III C
Animator: ks. Witold Panek
Termin i miejsce: środa godz. 17.00 – Salka parafialna
1. Rafał Antczak, Gim. nr 2, III A
2. Malwina Bąbrych, Gim. nr 2, III A
3. Łukasz Błaszczyk, Gim. nr 2, III A
4. Marlena Cichocka, Gim. nr 2, III C
5. Wiktoria Grzywacz, Gim. nr 4, III B
6. Agata Komorowska, Pijarskie, III A
7. Hubert Kreps, Gim. nr 2, III A
8. Kamila Morawska, Gim. nr 2, III C
9. Aleksandra Siekierska, Gim. nr 2, III C
10. Szymon Wojda, Gim. nr 2, III A
11. Wojciech Wroński, Gim. nr 2, III A
12. Franciszek Zwoliński, Pijarskie, III A
13. Aleksander Staszewski, Gim. nr 3, III B
Animator: p. Maryla Białas
Termin i miejsce: ustalony w szkole – Gim. nr 1
1. Kacper Bombrych, Gim. nr 1, III B
2. Sandra Celińska, Gim. nr 1, III C
3. Aleksandra Duranowska, Gim. nr 1, III C
4. Patrycja Frątczak, Gim. nr 1, III C
5. Jakub Gorzkiewicz, Gim. nr 1, III A
6. Natalia Grenda, Gim. nr 1, III C
7. Błażej Grzegory-Roróg, Gim. nr 1, III C
8. Bartłomiej Kawecki, Gim. nr 1, III C
9. Sandra Kochanek, Gim. nr 1, III B
10. Klaudia Malejka, Gim. nr 1, III A
11. Ola Matuszewska, Gim. nr 1, III A
12. Paulina Piekacz, Gim. nr 1, III C
13. Patryk Sekuła, Gim. nr 1, III C
14. Diana Słomska, Gim. nr 1, III A
15. Dominik Soja, Gim. nr 1, III A
16. Paulina Walczak, Gim. nr 1, III B
17. Weronika Wojcieszek, Gim. nr 1, III B
18. Michał Wójcik, Gim. nr 1, III B